Liberec v rámci čtvrtfinále ČP ukončil naši vítěznou sérii

16.01.2020

Čtvrtfinále Českého poháru mezi Brnem a Libercem se netradičně konalo na Vysočině, konkrétně ve Světlé nad Sázavou. Z tohoto regionu pochazí řada hráčů z obou týmů (Štokr a Indra za Liberec a Hrazdira, Licek a Římal za Brno), profesionální volejbal zde ale chybí. Právě pro větší popularizaci sportu pod vysokou sítí na Vysočině sehrály týmy první zápas v nově postavené hale. Zápas sousedů v tabulce, kteří mají shodně po 27 bodech a bojují o 3. místo, sliboval velmi zajímavou podívanou.

Volejbal Brno – VK Dukla Liberec 1:3 (24:26, 25:22, 20:25, 25:27)

Sestřih:

Rozhodčí: Grabovský Z., Vachutka M.

Diváci: 500

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Římal, Hrazdira, Pražák, Truong, Licek, Hukel, libera Lžičař, Chevalier. Střídali: Provazník, Jakubec

Hosté: Pietruczuk, Holubec, Indra, Šulista, Leikep, Srb, libera Kunc, Kopáček. Střídali: Štokr, Shafranovich, Bryknar

Vyjádření:

Domácí:

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Sehráli jsme vyrovnané utkání, které nám uteklo ve dvou koncovkách. Nezbývá, než se z toho poučit a jedeme dál.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Nám nevyšel vstup do zápasu, pak jsme se do toho postupně dostávali. Bohužel se nám zranilo libero Kuba Lžičař, ale musím sportovně uznat, že Liberec byl lepší, hlavně v dohrávání bodových míčů. A také na podání, kde si myslím, že podával lépe než my.“

Hosté:

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Skvělý zápas! Jsem zastánce toho, aby se takové zápasy, třeba v Českém poháru, hrály na podobných místech, tak aby to bylo pro rozvoj volejbalu. Aby lidé měli možnost vidět náš sport i v tomto regionu, odkud já pocházím, a kde není žádný extraligový tým. Je super, že se lidé přišli v takovém počtu podívat. K vidění byl výborný volejbal z obou stran, velké nasazení obou týmů. Pro Brno bylo asi klíčové zranění libera Lžičaře, který hrál do té doby výborný zápas.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme rádi, že jsme zvítězili za tři body, takže jsme udělali první krok k postupu do semifinále. Nebylo to ale jednoduché, Brno hraje v euforii a výborně. I přes to zranění libera si myslím, že to odehráli velice slušně, všechny sety se vlastně rozhodovaly v koncovkách.“

Popis utkání:

První set začal ve zcela zaplněné hale lépe pro hostující Duklu Liberec. V souboji dvou bývalých spoluhráčů z Velmezu se více dařilo libereckému Patriku Indrovi, který zaznamenal v první sadě šest bodů. I díky jemu se Dukla dostala do vedení, které bylo v jeden moment i šestibodové (19:13). Hráči Volejbalu Brno se však nevzdali, dokázali srovnat na 23:23, kdy si dokonce vybojovali setbol. Ten ale liberečtí volejbalisté odztrátovali a byli to oni, kdo bral první sadu (24:26).

V druhém setu se brněnským volejbalistům začalo dařit. Zlepšili se především na útoku - Licek, Římal i Hrazdira měli shodně po pěti bodech. Velmi vyrovnaný a divácky zajímavý volejbal měl přeci jen jednu vadu na kráse, a to když se v první polovině setu zranilo domácímu Brno libero Kuba Lžičař. Brněnští se ale semkli a dokázali srovnat stav zápasu po výhře 25:22.

Brno pokračovalo v dobrém výkonu, hned ze začátku setu se dostalo do vedení 5:2. Liberec však především díky dobrému servisu Petra Šulisty dokázalo stav otočit. V průběhu celého setu se právě především liberecké čtrnáctce dařilo, dokázal složit všech pět pobídek mladého nahrávače Srba, který dnes zaskakoval za zraněnou jedničku Biernata. Brněnské libero Kuba Lžičař již nebyl schopen zasáhnout do hry, na palubovce se tak tohoto postu ujal jinak univerzál Martin Chevalier. Liberec ke skvělému útoku připsal také tři bloky a vyhrál tento set 20:25.

Severočechům se i v dalším dějství dařilo lépe než „domácím“ hráčům Brna. Ti sice dokázali dlouho vzdorovat, zhruba v polovině setu jim ale soupeř odskočil o pět bodů. Set ještě dokázal výrazně zdramatizovat druhý nahrávač Brna Adam Provazník – Volejbalu se podařila série na podání a stav byl rázem srovnaný na 23:23. Přihrávku Liberce zklidnil Shafranovich, Liberec tak v prvním zápase vyhrál 3:1 na sety a do domácí odvety si veze nejlepší možný výsledek pro postup do semifinále.

Autor: Matouš Müller