Úspěšná sobota na půdě soupeřů - 6 bodů pro Brno

03.11.2023

V sobotu 4. listopadu oba naše týmy úspěšně zvládly svá venkovní utkání. Muži vyhráli 3:1 v Benátkách nad Jizerou, ženy 3:0 ve Frýdku-Místku. Více informací v článku.

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – VOLEJBAL BRNO

V sobotu se v Benátkách představil tým Volejbal Brno, který hned v prvním kole dokázal zvítězit za dva body nad účastníkem loňského finále, Jihostrojem České Budějovice. Bohužel v dalších zápasech již vyšel naprázdno, a tak měl stejně bodů jako domácí volejbalisté, kteří sice ještě nezvítězili, ale získali dva body za těsné porážky v tiebreaku. Loni si ve třetím kole oba soupeři v Benátkách body rozdělili po pětisetové bitvě, kde se z vítězství radovalo Brno, doma Brno Benátky přehrálo 3:1. Proto byli hosté pro dnešní utkání mírným favoritem. Brňané vstoupili do utkání velice zodpovědně a zaslouženě získali první sadu. V druhém setu se domácí zlepšili a bylo vyrovnáno. I ve třetím měli více ze hry domácí volejbalisté, bohužel tři body v řadě, které získal pro hosty hlavní rozhodčí, zřejmě rozhodly o osudu utkání. Konec utkání již byl velmi nervózní a Brno si za vítězství 3:1 odvezlo z Benátek plný počet bodů.

VK Benátky nad Jizerou – Volejbal Brno 1:3 (18:25, 25:23, 19:25, 23:25)

Rozhodčí: Roman Marschner, René Činátl, lajnoví Petr Louka, Jitka Skřivánková, delegát Břetislav Popadinec

Počet diváků: 411

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Jiří Srb, Patrik Pokopec, Vojtěch Patočka, Filip Křesťan, Daniel Šulista, Pavel Švandrlík, libero Michal Kotek. Střídali: Ondřej Matras, Oleksandr Dergunov, Martin Hudák

Hosté: Dixon Reece, David Janků, Jakub Janečka, Daniel Thiessen, Patrick Ross, Grant Marocchi, libero Martin Kop. Střídali: Adam Vítámvás, Jaromír Novák

Ohlasy po utkání:

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Nyní jsem plný emocí a vůbec nevím, jak mám to dnešní utkání zhodnotit. Podle mě si ty zápasy prohráváme sami. Máme problém udržet koncentraci s týmy, se kterými musíme hrát odvážně a my hrajeme zalekle. To mě na té naší hře mrzí. Tyto týmy nás zatlačí servisem a my zbytečně uděláme pár chyb a nedokážeme se potom už zvednout. Bohužel třetí set si rozhodčí Roman Marschner vzal do svých rukou. Nechci říci, že to ukončilo zápas, ale byli jsme potom hlavami úplně někde jinde. Beru to i trochu na sebe, zde jsem trochu vypěnil, ale chtěl jsem trochu „nakopnout“ své kluky. Jako kapitán jsem to tak rozhodl, ale příště to musím vyhodnotit jinak.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Dnes to byl pro nás hrozný zápas, ve smyslu, že jsme ten zápas špatně začali. Potom jsme se nemohli do utkání pořádně dostat. Ve třetím setu, když už jsme hráli docela slušně, tak se nám stala taková divná věc, kterou ještě nyní nejsme schopni přejít. Bohužel to rozhodlo o dalším vývoji. Samozřejmě servis a příjem, to byla omega. Dneska jsme byli horším týmem na podání, a to bychom si neměli doma dovolit.“

David Janků (kapitán Volejbal Brno): „Do zápasu jsme nastoupili velice dobře. První set jsme s přehledem vyhráli, potom jsme ve druhém zaváhali. Ve třetím musím pochválit Jardu Nováka, který to svým servisem otočil. Ve čtvrtém setu to bylo podobné, jako naše hra s Beskydy, kde to vypadalo na prohru. Ale je to pro nás zasloužené vítězství za tři body, které jsme potřebovali jako sůl.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „My jsme začali hrát velice dobře, byli jsme dobře připravení na domácí. Bohužel svojí nedůraznou hrou ve druhém setu jsme Benátky pustili do hry a potom to utkání již bylo vyrovnané a rozhodovaly maličkosti. My jsme sebrali odvahu a podařilo se nám střídání Járy Nováka, které si myslím to utkání rozhodlo.“

Popis utkání:

Do utkání vstupují lépe domácí volejbalisté, kteří po úspěšném bloku Filipa Křesťana odskakují o dva body (3:1). Daniel Thiessen se dvakrát prosazuje na útoku a je vyrovnáno (4:4). Až do stavu 11:12 se obě družstva bodově hlídají. Při podání Daniela Thiessena přichází rozhodující nástup Brna (11:15), na který domácí nedokázali odpovědět. Hosté bodový náskok uklidnil a v klidu si dokráčeli pro zisk úvodní sady. První setbol utkání si hosté pohlídali trojblokem, hned první setbol proměnil z hlavního kůlu Grant Marocchi.

I v druhém setu byl stav na ukazateli skóre dlouhou dobu vyrovnán (17:17). K vidění byly dlouhé a krásné výměny. V koncovce se do dvoubodového vedení na chvilku podívali hosté (17:19 – 18:20). K obratu zavelel domácí kapitán Filip Křesťan, který přímým bodem z podání a tvrdým zakončením ze zadní zóny posílá Benátky do nepatrného vedení 22:21. Po servisu Dixon Reece pouze do sítě se domácí radují z prvního setbolu v druhém dějství. Po delší rozehře se z doskoku prosazuje Filip Křesťan a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Ve třetím setu Benátky pokračují ve velkém tlaku na servisu a na útoku, až do stavu 11:8 (blok Pavel Švandrlík) ovládají hru. Brnu se daří vyrovnat hru kvalitním střídáním. Příchod Jaromíra Nováka se Brnu vyplatil, při jeho skákaném tvrdém podání přichází obrat (12:13, eso). Bohužel pro domácí v další rotaci tu máme tři velice sporné body pro Brno. Nejprve podání od Grant Marocchi končí mimo hrací plochu, čárová rozhodčí zvedá praporek a signalizuje aut, hlavní rozhodčí je jiného názoru a bod putuje na stranu Brna, eso. V další hře se domácí hráč vyznamenal v poli a míč nenechal spadnout na zem, ale k úžasu všech, hlavní rozhodčí ukončuje hru – míč na zemi. Domácí trenér vidí, že může být zle, a proto rychle svolává své svěřence k oddechovému času (13:16). Třetí bod je v podobě červené karty pro domácí libero, asi něco utrousilo (13:17). Konec setu již byl v režii Brna, domácí cítili křivdu a nemohli se vrátit ke své hře.

Ve čtvrtém setu dominuje na servisu mladíček Jaromír Novák a třemi esy v řadě posílá Brno do vedení 4:8. Další bodový nárůst až na rozdíl sedmi míčů přichází při podání Jakuba Janečky, na síti se prosazuje nejúdernější hráč utkání, brněnský univerzál Daniel Thiessen a hosté již vedou 10:17 a koncovka by pro Brno měla být jasnou záležitostí. Přesto Benátky dokázaly na dvou postavení snížit na rozdíl jediného bodu (17:18) kvalitní obranou na síti (Pavel Švandrlík) a bezchybným zakončením na síti (Daniel Šulista). Po zkaženém podání Benátek si Brno dokázalo pohlídat jedno až dvoubodové vedení do prvního mečbolu (22:24 – útok Patrick Ross). Daniel Šulista první mečbol odvrací z velké nouze, ale druhý si již hosté pohlídali. Signálem středem, prakticky bez bloku, se vyznamenává Grant Marocchi a Brno poprvé v sezóně získává tři body za vítězství 1:3 z pohledu Benátek.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Petr Picek

TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK – VK ŠELMY BRNO

V 7. kole extraligy žen přivítaly domácí Frýdečanky letos již druhý tým Brna. Tentokrát se utkaly s Šelmami Brno, které vede jako trenér Jaroslav Vlk, jenž je ve Frýdku-Místku dobře známý ze svého působení zde. Domácí tým se chtěl pokusit o zisk nějakých bodů, které by do extraligové tabulky nutně potřeboval. Stál však před nimi těžký úkol, protože Šelmy hrají letos v dobré formě. Bohužel pro domácí tým pokus o zisk bodů nevyšel, když neuhrál dvě koncovky.

Sestřih:

Rozhodčí: Kubinec J., Trumpeš D.

Počet diváků: 121

Domácí: Petrová, Krejčí, Doshkova, Agbolossou, Strušková, Dvořáčková, libero Kulová. Střídaly: Michalčíková, Šrámková D.

Hosté: Šmídová, Janečková, Marková, Madsen, Kelnárová, Širůčková, libero Chevalierová. Střídala: Benediktová

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dneska to z naší strany nebyl vůbec špatný zápas. Celý zápas jsme tlačily servisem, relativně jsme ho dneska zvládly i ubránit, ale pořád nám chybí větší důraz v koncovkách setů. Musíme si vzít ze zápasu to pozitivní a jít dále a věřit, že se to jednou zlomí a chytneme se.“

Jiří Dedek (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Zápas sice skončil 0:3, ovšem průběh zápasu takovému skóre neodpovídal. V koncovkách druhého a třetího setu jsme udělali zbytečné chyby na přihrávce a v obraně, a to nás stálo lepší výsledek. Každopádně pokud budeme předvádět takové výkony a vyhneme se zbytečným chybám, věřím v dalších zápasech v zisk bodů.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Zápas nebyl úplně jednoduchý, měly jsme problémy na přihrávce a pak následně v útoku. Naštěstí koncovky jsme ustály a vezeme si tři body.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Po prvním hladko vyhraném setu jsme se uspokojili a v dalším průběhu jsme se trápili s bojovnými domácími. Díky zkušenosti jsme si uhráli dvě koncovky.“

V prvním setu byly Šelmy lepší celkem hlavně na útoku. Udržovaly si náskok od začátku do konce.

Druhý set byl opak prvního, sokolky vedly 12:9, 14:11. V závěru setu však Šelmy stav vyrovnaly, Frýdek-Místek ještě vedl 22:21, ale poté zkazil servis a následně dostal eso. Brněnský celek tak získal i druhý set pro sebe.

Ve třetím setu si sokolky udržovaly mírný náskok, vedly 12:9, 16:12, 17:14. Před koncovkou se však stav opět vyrovnal a byl to boj o každý míč. Frýdek ještě vedl 23:22, ale samotná koncovka patřila opět hostujícím Šelmám, které si tak odvezly výhru 3:0.

Autor: Natalie Radivojevićová, foto Pavel Netolička