Vyrovnanou bitvu urvala Dukla, série se vrací do Brna

17.04.2023

V neděli čekalo na domácí palubovce volejbalistky Dukly Liberec třetí semifinále, kde musely nad Šelmami Brno zvítězit, aby pro tuto dvojici semifinálová série neskončila. Málokdo čekal, že vítěz základní části bude se čtvrtým celkem prohrávat 0:2 na zápasy, a dokonce nezíská ani jeden set, přitom v Brně již Dukla ve třetím setu vedla 24:20, ale z dílčího úspěch se neradovala. Šelmy v průběhu sezóny citelně posílily o bývalé výborné reprezentantky ČR (Aneta Kocmanová-Havlíčková přišla z Edremit Bld. Altinoluk / TUR a Pavla Šmídová se vrátila do Brna z Frýdku-Místku). V nejdramatičtějším utkání této semifinálové série nakonec zvítězila Dukla v poměru 3:2. Šelmy ale byly velmi blízko vítězství. Za vedení 2:1 na sety vedly 21:19, ale Dukla předvedla velice kvalitní výkon a oddálila konec tohoto semifinále.

VK Dukla Liberec – VK Šelmy Brno 3:2 (26:24, 22:25, 19:25, 29:27, 15:10)

Sestřih:

stav série 1:2

Rozhodčí: Petr Dušek, Jiří Olt, čároví rozhodčí Jiří Čermák, Irena Beerová, delegát Antonín Pejpal

Počet diváků: 348

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Viktoria Deisl, Diana Frankevych, Michaela Nečasová, Nikola Kvapilová, Lucie Šulcová, Kateřina Kohoutová, libera Lucie Kolářová, Karolína Javůrková. Střídaly: Hyke Lyklema, Lucie Blažková, Petra Kojdová

Hosté: Anna Širůčková, Pavla Šmídová, Hanna Kyrychenko, Ivona Marková, Aneta Kocmanová-Havlíčková, Marie Kozubíková, libera Adéla Chevalierová, Radka Mokrá. Střídaly: Lenka Podhrázká, Adéla Benediktová, Anna Šotkovská

Ohlasy po utkání:

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Já si myslím že jsme dnes hrály úplně jiný volejbal než v prvním a druhém semifinále. Kdybychom hrály v takovémto nasazení, tak věřím, že by ta série vypadala úplně jinak. Děkuji našim fanouškům, že po těch otřesných předvedených výkonech nám zůstali věrni a že nám dnes připravili výbornou atmosféru. Byl to dnes parádní zápas a věřím, že si to i užili. Určitě chceme tu semifinálovou sérii z Brna vrátit ještě domů.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Dnes tu byla výborná atmosféra. Byl to výborný výkon od obou družstev a Šelmy konečně něco i zkazily. Škoda druhého setu, který jsme měli dobře rozehraný. Ve čtvrtém jsme zabojovali a konečně jsme zvedli i těžké míče v poli a prostě ten tiebreak jsme nakonec urvali ve vítězství. Jsme velice šťastní a věříme, že tu sérii ještě prodloužíme o nějaký ten zápas.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Strašně mě mrzí koncovka čtvrtého setu. Nechci se nikdy vymlouvat na rozhodčí, ale upřímně udělali tam pár pěkných chyb, které nás dostaly dolů. Každopádně měly jsme si to uhrát samy, ale jinak dnešní výkon byl velmi dobrý. Myslím si, že jsme odevzdaly, co jsme momentálně mohly. Možná tam bylo dnes více nevynucených chyb. To může být i z té únavy. Musíme nyní zregenerovat a doma předvést lepší výkon.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „Zatím do byl z té série nejhezčí zápas. Byli jsme kousíček od postupu a nyní se musíme vrátit a začít zase makat od začátku. Máme další utkání na domácí palubovce a toho budeme chtít využít.“

Popis utkání:

Do dnešního utkání vstupuje velice dobře Dukla, která si rychle získává velmi slušný bodový náskok zásluhou dobře postavené obraně na síti (7:3 – bloky Nikola Kvapilová a Lucie Šulcová). Šelmy jsou ale zkušené hráčky a po oddechovém čase se začínají Dukle rychle bodově přibližovat a za stavu 10:10 je vyrovnáno. Při podání Hanny Kyrychenko získává Brno dvoubodové vedení a začíná mít více ze hry (12:14 – eso). Dvoubodové vedení si hosté udržují až do podání Adély Benediktové, která právě na tuto činnost přišla z lavičky a čistým esem posílá Šelmy do vedení 18:21. Chyba Šelem na útoku dovoluje Dukle snížit na rozdíl jediného bodu (21:22 - Aneta Kocmanová-Havlíčková smeč do sítě). Závěr setu patřil domácím děvčatům, které v koncovce získávají útokem čtyři body a Dukla se ujímá vedení 1:0 na sety (26:24 – Lucie Šulcová hned z první smečuje odražený míč od Šelem).

I do druhého setu vstupují svěřenkyně manželů Gálíkových velice dobře a rychle získávají pětibodové vedení (5:1 – eso Viktoria Deisl, 7:2 Michaela Nečasová trestá špatný příjem Šelem). Dukla bezchybnou hrou si nechce připustit pochybení z prvního setu, kdy se Šelmy rychle bodově dotáhly, a hraje naprosto bezchybně. To se dá říci i o Šelmách, které navíc dokáží proměnit v plusové body chycené míče a za stavu 16:18 jsou ve vedení (16:13 – 16:18, na smeči středem se prosazuje Anna Širůčková). Dukle se podařilo za stavu 19:18 po bloku Petry Kojdové naposledy v tomto setu nahlédnou do vedení, ale v koncovce setu zaúřadovalo podání Šelem a bylo vyrovnáno (eso Lenka Podhrázká a proměněný první setbol esem Hanna Kyrychenko)

Až úvod třetího dějství byl velice vyrovnaný. K vidění byla řada pěkných výměn z obou stran. K prvnímu bodovému nástupu svým podáním zavelela Lucie Šulcová, která nejprve esem snížila na 9:10, ve stejné rotaci se na bloku prosazuje Diana Frankevych a Viktoria Deisl a domácí jsou ve vedení 12:10. Rozhodující pro zisk třetí sady bylo podání Marie Kozubíkové, která ze stavu 13:10 pro domácí třemi přímými body dostává Šelmy do vedení 13:18. Dukla nedokázala kvalitní podání Marie Kozubíkové dobře zpracovat a to nahrávalo blokům Šelem, kde se prosazuje hlavně Hanna Kyrychenko. Získaný náskok již Šelmy nepustily a po zkaženém podání Dukly se dostávají na jediný set od postupu do finále.

Ještě vyrovnanější se jevil čtvrtý set. Až do úplné nervy drásající koncovky, kde Šelmy byly pouhé dva bodíky od postupu se obě družstva střídala v nepatrném náskoku. Do tříbodového vedení se dostávají Śelmy po bloku Anny Širůčkové a zalívce Dukly z nouze do těsného autu. Naštěstí přímým bodem z podání kapitánka domácího celku Nikola Kvapilová vyrovnává (22:22) a dokonce po smeči Lucie Šulcové do diagonály tu máme první setbol domácích (24:23). První setbol odvrací Anna Širůčková, druhý setbol přidává Petra Kojdová šikovnou zalívkou. I další setbol patří Petře Kojdové, oba setboly Petry odvrací tvrdou smečí Hanna Kyrychenko. Čtvrtý a pátý setbol přidává Nikola Kvapilová, která je v dnešním utkání k nezastavení. Čtvrtý setbol odvrací Šelmy kvalitním útokem (Marie Kozubíková), ale u pátého přichází příjem podání na stranu Dukly, to trestá hned z první Kateřina Kohoutová a je vyrovnáno. O vítězi dnešního utkání se tak musí rozhodnout ve zkrácené hře.

V tiebreaku se Šelmám podařilo v úvodu odskočit o dva body již za stavu 1:3. Po chybě na útoku Dukly získávají za stavu 2:5 dokonce tříbodové vedení, které při podání Lucie Blažkové rychle ztrácejí (6:5 – eso). Nepatrné vedení si Dukla udržuje až do podání Viktorie Deisl z Rakouska. Přichází pět bodů v řadě a máme tu první mečbol utkání (14:9 – chyba na útoku Hanna Kyrychenko, dlouhý aut, smeč Petry Kojdové o blok Brna, další vytlučený blok Brna, tentokrát Nikolou Kvapilovou, následuje smeč Anny Šotkovské do anténky). První mečbol odvrací Hanna Kyrychenko dírou v bloku ze zóny dvě a jde na podání. Potom ale Hanna smečuje z pipe do autu a Dukla odvrací vyřazení v semifinálové sérii, protože vítězí 3:2.

Autor: Zdeněk ŠOLC